Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 11, 2020 in Budowa | 0 comments

Właz żeliwny czy PP do kanalizacji przydomowej – który wybrać?

Właz żeliwny czy PP do kanalizacji przydomowej – który wybrać?

Kanalizacja przydomowa ma nieco inne właściwości niż kanalizacja na terenach komunikacji miejskiej, jednak również wymaga stabilnych i wytrzymałych włazów, które skutecznie ochronią studzienki kanalizacyjne i zbiorniki na szambo. W tym celu doskonale sprawdza się właz żeliwny, chociaż konkuruje również z cięższym włazem żeliwno-betonowym oraz najmniej odpornym na obciążenie (lecz posiadającym inne zalety) włazowi z polipropylenu (PP).

Właz żeliwny, żeliwno-betonowy i PP – czym się charakteryzują?

Właz żeliwny, PP i żeliwno-betonowy mają inne właściwości oraz odmienne klasy obciążenia. Niezależnie od typu, wszystkie możemy znaleźć w każdym dobrym sklepie z elementami hydraulicznymi i instalacyjnymi, do których należy hurtownia instalacyjna Cetel. Właz żeliwny jest wykonany z wytrzymałego żeliwa, które wytrzymuje duże obciążenia. Jego klasa obciążenia to B125, czyli wytrzymuje ciężary do 125 ton. W związku z tym sprawdzi się na przydomowych podjazdach (przy zamknąć zbiornik na szambo), parkingach, alejkach spacerowych, deptakach czy chodnikach – czyli miejscach narażonych na umiarkowane, lecz stosunkowo duże ciężary. Włazy żeliwno – betonowe nadają się tam, gdzie odbywa się przejazd pojazdów ciężarowych. Włazy z polipropylenu są najlżejsze, a ich klasa obciążenia to A15 (do 1,5 tony). Idealnie sprawdzą się w parkach, ogrodach, skwerach czy ogródkach działkowych. Z racji na zapotrzebowanie, najczęściej wybierany jest właz żeliwny, jednak musimy się dokładnie zastanowić nad wyborem między wszystkimi pokrywami – jeśli źle dobierzemy parametry ciężkości włazów, możemy za nie przepłacić.

Właz żeliwny czy PP?

Wybór pokrywy jest uzależniony od obciążenia, na które będzie narażona. Właz żeliwny najczęściej ma mniej estetyczny wygląd niż pokrywa z polipropylenu, która może być pomalowana na różne kolory, najczęściej zielony. Jest to związane z jej przeznaczeniem – wykorzystuje się ją w ogrodach, które wymagają estetycznego wyglądu. Przydomowy podjazd nie potrzebuje niesamowitej estetyki, a jedynie stabilności oraz odporności na adekwatny ciężar, w czym doskonale sprawdzi się właz żeliwny. Kanalizacja przydomowa wykorzystuje głównie pokrywy żeliwne.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *