Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 6, 2021 in Budowa | 0 comments

Drzwi rewizyjne do szachtów

Drzwi rewizyjne do szachtów

Każdy architekt projektując nowy budynek, robi to to tak, aby wszystkie zastosowane rozwiązania były jak najbardziej funkcjonale. Funkcjonalność to jedno, ale niemniej ważnym elementem jest zachowanie estetyki budowli. Szczególnym wyzwaniem są budynki wielkogabarytowe mieszkalne, biurowe, przemysłowe czy usługowe. Wyzwanie rośnie wraz z ilością kondygnacji i sposobem rozwiązania poprowadzenia niezbędnego osprzętu związanego z mediami. Gmatwaninę rur wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, klimatyzacji wraz z całym systemem kabli rożnego przeznaczenia, należy starannie ukryć przed dostępem niepożądanych osób. W tym celu na etapie projektowania stosuje się rozwiązania umożliwiające poprowadzenie tych elementów odpowiednimi kanałami z łatwym do nich dostępem zwłaszcza w miejscach newralgicznych. Te kanały w budownictwie nazywają się szachty.

Jakią rolę spełniają w budynkach szachty?

Każdy budynek bez względu na swoje przeznaczenie jest naszpikowany całym systemem różnego rodzaju rur, kabli, kominów, szybów itp. rozwiązań. W małych jednorodzinnych budynkach nie jest to aż tak skomplikowany system jak w dużych budowlach użyteczności publicznej, przemysłowych czy wysokościowcach. W tego typu obiektach projektowane są specjalne kanały, w których poprowadzone są najważniejsze instalacje służące do dostarczaniu niezbędnych mediów. Te kanały w języku budowlanym nazywane są szachtami. Do każdego takiego kanału niezbędny jest swobodny dostęp. Drzwi rewizyjne do szachtów są elementem rozwiązującym sprawę.

Jaką rolę spełniają drzwi rewizyjne do szachtów?

Jak już zostało napisane szachty mieszczą w swoim wnętrzu dużo wszelkiego rodzaju urządzeń niezbędnych w każdym budynku. W budynkach wielokondygnacyjnych zazwyczaj jest jeden lub kilka głównych szachtów w których znajdują się różnego rodzaju zawory, zainstalowane na rozchodzących się z tego miejsca nośnikach mediów na daną kondygnację czy wyznaczony moduł budynku. Zawory te mają za zadanie w sytuacjach awaryjnych, umożliwiać odcięcie poszczególnych rozprowadzeń. Dostęp do tych zaworów musi być wygodny i umożliwiający szybkie i łatwe dotarcie do wymaganego elementu. Aby to dotarcie było możliwe, montuje się drzwi rewizyjne do szachtów. W zależności od rozmiarów szachtu, drzwi rewizyjne do szachtów, mają różną wielkość. Mogą one mieć rozmiar normalnych drzwi, czasami wystarczą jedynie mniejsze otwory specjalnie zabezpieczone odpowiednimi drzwiczkami.

Różne rozwiązania drzwi rewizyjnych do szachtów?

W zależności od rodzaju budynku i zadań jakie mają do spełnienia szachty, dostosowuje się również zabezpieczenia w dostępnie do nich. Bardzo często drzwi rewizyjne do szachtów muszą spełniać wysokie normy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Przy wymogach ppoż drzwi muszą posiadać specjalne atesty dotyczące odpowiedniej wytrzymałości, oraz szczegółowe wytyczne dotyczące ich montażu i oznaczenia. Drzwi rewizyjne do szachtów są bardzo istotnym elementem każdego budynku użyteczności publicznej i mieszkalnego, na które bardzo mocno zwracana jest uwaga podczas odbiorów budynków przez straż pożarną. W związku z tym ważne jest, aby podczas prac wykończeniowych prowadzonych w budynkach, dokładnie stosować się do wymagań zawartych w projektach i realizować rozwiązania spełniające wszystkie zakładane im wymogi.

Inne zastosowanie drzwi rewizyjnych

W każdym budynku znajdują się miejsca, w których wykonuje się specjalne wnęki z różnym ich przeznaczeniem. Najczęściej miejsca takie występują w łazienkach, ubikacjach, kuchniach czy piwnicach. We wnękach tych, instalatorzy przewidzieli umieszczenie zaworów odcinających np. dopływ wody. Miejsca te wymagają specjalnego zabezpieczenia i w tym celu montowane są drzwiczki rewizyjne. W celu nadanie im odpowiedniej estetyki, wykonywane są one z różnych materiałów. W przypadkach szczególnych, jak wymagania ppoż, drzwiczki czy drzwi rewizyjne, muszą spełniać bardzo wysokie normy bezpieczeństwa ppoż. W innych mniej wymagających miejscach liczy się estetyka i dopasowanie do potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi i drzwiczek w kilku standardowych rozmiarach. W szczególnych sytuacjach większość producentów tych elementów, wykonuje rewizje na zamówienie pod określony wymagany rozmiar.

Artykuł powstał przy współpracy z pilitowski.com.pl

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *