Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 20, 2019 in Remont | 0 comments

Zadbaj o swój dach przed jesienią

Zadbaj o swój dach przed jesienią

Jesień tuż tuż, nie będzie więc lepszej okazji, by zadbać o swój dach, pomyśleć o jego konserwacji i oczyszczeniu, i przy okazji sprawdzić czy nie pojawiły się usterki. Jeśli o to nie zadbamy, zimą możemy nie tylko być zaskoczeni przez wilgoć i grzyb, ale i szybką utratę ciepła w pomieszczeniach. Od czego więc zacząć czyszczenie dachu? Czy można to zrobić samodzielnie? Jak pozbyć się usterek? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi właśnie w tym artykule.

Dach na medal – kontrola to podstawa

Bez dokładnego skontrolowania stanu zadaszenia, nie ma mowy o tym, by ukończyć przegląd i mieć pewność, iż pokrycie jest w dobrym stanie. W ciągu roku gromadzi się na nim mnóstwo zanieczyszczeń. Począwszy od ziemi, piasku, kurzu i śmieci, a skończywszy na liściach i błocie, które niesie ze sobą wiatr. Dlatego konserwację rozpoczynamy od dokładnego wyczyszczenia dachu, zmiecenia odpadów, wymycia pokrycia i rynien oraz wejścia na zadaszenie i dokonania jego kontroli. Dokładną instrukcję, jak zrobić to krok po kroku znajdziesz poniżej.

Czyszczenie dachu od postaw

Potrzebujemy rusztowania lub specjalistycznej drabiny, tak zwanej strażackiej. Przyda się również szczotka do pokryć, myjka ciśnieniowa i rękawiczki. Nie zapominajmy o kasku. Zaczynamy od zmiecenia z powierzchni dachu zanieczyszczeń, następnie wymywamy brud myjką ciśnieniową i czekamy aż wyschnie. W tym czasie możemy przystąpić do mycia rynien i wszelkich zakamarków. Kiedy to mamy za sobą, nadejdzie pora na kontrolę i dokładne oględziny dachu. Możemy zrobić to samodzielnie, o ile mamy doświadczenie. Jeśli nie, przyda się pomoc sprawdzonego dekarza, który wprawnym okiem szybko oceni stan zadaszenia i zaleci ewentualne naprawy.

Naprawa dachu czy wymiana pokrycia

Kiedy wiemy już, że kilka modułów dachu wymaga naprawy, warto rozważyć czy nie lepiej opłaci się całkowicie wymienić dach. Nie musisz się obawiać o koszty. Nowoczesne dachy z blachy, takie jak, np. blachodachówka modułowa to tanie i wytrzymałe zadaszenie, które idealnie zastąpi Twój stary i podniszczony dach. Podliczając koszty naprawy i materiałów potrzebnych do zniwelowania usterek, może się okazać, że lepiej opłaca się wymiana dachu na ten z blachy trapezowej lub właśnie blachodachówki.

Ekonomiczne i zastępcze poszycia dachowe

Zaniedbany lub wiekowy dach często wymaga napraw i konserwacji. Dlatego lepiej wymienić go na nowy i to taki, który nie będzie „żądał” naszej uwagi, by prawidłowo pełnić swoją funkcję. Rozwiązaniem szytym na miarę okazuje się blachodachówka modułowa lub w arkuszach albo – coraz popularniejsza i jeszcze tańsza – blacha trapezowa.

 

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *