Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 10, 2021 in Remont | 0 comments

Analiza stanu technicznego budynku przed remontem: co warto sprawdzić

Analiza stanu technicznego budynku przed remontem: co warto sprawdzić

Ważne narzędzie dla każdego inwestora, który planuje remont, modernizację lub renowację budynku jest dokładna analiza stanu technicznego obiektu przed podjęciem działań. Z pomocą specjalisty lub samodzielnie wykonanej oceny wartości technicznej można uniknąć kosztownych błędów i przedwczesnych awarii. W artykule przedstawiamy, co warto sprawdzić przed przystąpieniem do działań remontowych.

1. DOKŁADNA INSPEKCJA KONSTRUKCJI I ŚCIAN

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem remontu jest dokładna inspekcja konstrukcji i ścian. W ramach tej powinno się dokonać weryfikacji:

– stanu fundamentów i ław,
– przestrzeni podstawy i powierzchni towarzyszących,
– kondycji murów i filarów,
– stanu tynków, tarcicy i innych elementów wykończenia ścian.

W przypadku, gdy podczas kontroli zostaną wykryte uszkodzenia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich naturę oraz zasięg. W czasie tego etapu warto również wykonać pomiary wilgotności ścian i poszczególnych okolic oraz skontrolować stan izolacji i wentylacji.

2. SPRAWDZENIE STANU DACHU I POKRYCIA

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy przedremontowych analizach, jest dach. Polega ona przede wszystkim na dokładnej kontroli:

– stanu dachu,
– rodzaju i ilości pokrycia dachowego, blachy i obróbek,
– izolacji termicznej i akustycznej,
– miejsca osadzenia i drzwi dachowych.

Taki szczegółowy przegląd pozwoli na wykrycie ewentualnych uszkodzeń, jak również ocenę potrzeby zastosowania lub wymiany elementów pokrycia. Warto również sprawdzić, czy instalacja dachowa jest dobrze izolowana.

3. KONTROLA RÓŻNYCH INSTALACJI

Przy budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej szczególnie ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, są różnego rodzaju instalacje. W ramach przeglądu powinno się sprawdzić:

– stan kotłowni,
– systemu ogrzewania, w tym okablowania i wylotów powietrza,
– instalacji wody, kanalizacji, w tym rur spustowych,
– stan instalacji elektrycznej, w tym stan okablowania i instalacji ziemnej.

W tym momencie warto również zmierzyć poziomy hałasu, zagrożenia fortecą, jak również skontrolować spaliny. Dzięki grondowej kontroli tych elementów można wyeliminować występowanie awarii, co przyczyni się do dłuższego i bezpieczniejszego użytkowania budynku.

4. KROPKA NAD „I” – POSUMOWANIE ANALIZY

Po zakończeniu przeglądu poszczególnych elementów konieczne jest dokładne podsumowanie przeprowadzonej analizy. W tym wypadku warto podkreślić, że każdy z tych etapów ma kluczowe znaczenie dla oceny stanu technicznego budynku, dlatego żaden z nich nie powinien zostać pominięty.

W przypadku wykrycia uszkodzeń należy zdecydować, w jakim zakresie będą one naprawione. Warto również wskazać na zalecenia, które pozwolą na dalsze, skuteczne korzystanie z mieszkań i budynków.

5. ZARZĄDZANIE INWESTYCJĄ W KONTAKCIE Z SPECJALISTAMI

Przed przystąpieniem do remontu zawsze warto skorzystać z usług specjalisty, który przeprowadzi kompleksową analizę stanu technicznego budynku. Profesjonalnie wykonane czynności i ustalenia pozwolą na wdrożenie odpowiednich działań, co pozytywnie wpłynie na odbiór końcowy remontu.

Kontakt z specjalistami pozwalają zarządzać inwestycją na każdym jej etapie. Dzięki temu pozwala na skuteczne oszczędzanie kosztów i czasu. W czasie prowadzenia remontów warto również pamiętać o regularnych przeglądach, które pozwolą na dalszą, efektywną eksploatację budynku.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *