Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 8, 2020 in Budowa | 0 comments

Czy da się mieć zielony październik w ogrodzie i na parapecie?

Czy da się mieć zielony październik w ogrodzie i na parapecie?

Październik w ogrodzie i na parapecie – czas szarości?

Październik w ogrodzie i na parapecie to czas, kiedy ostatnie rośliny obumierają na czas jesieni i zimy. Jest to również chwila, w której możemy zaniechać niektórych obowiązków, podejmując tym samym nowe, które pozwolą nam przygotować nasze zakątki zieleni na przyszły rok. Październik jest również idealnym czasem, w którym możemy zakupić rośliny, które będą nowymi gośćmi w naszych ogrodach czy na balkonach. Dla wielu gatunków to właśnie jesień jest najlepszą porą, by zaopatrzyć się w nowe drzewka owocowe i krzewy, które powinno sadzić się właśnie z początkiem października

Październikowe obowiązki

Gdy zbierzemy już wszystkie warzywa i owoce, będzie trzeba zebrać i uporządkować pozostałości po ich uprawie. Rabatki koniecznie trzeba wyczyścić z zaległych chwastów, zbędnych kamieni czy martwych roślin. Co więcej, jest to odpowiednia chwila na wywrócenie treści kompostowników – dzięki temu lepiej wymiesza się świeża materia organiczna z ta już przerobioną. Sprawi to, że kompost będzie lepiej oddychał, dzięki czemu nie powinna stworzyć się żadna pleśń czy choroby grzybowe.
Jest to też świetna pora by przeprowadzić wszelkie prace związane z podcinaniem iglaków, winorośli i krzewów. Zimozielone rośliny także wymagają prawidłowej pielęgnacji – pomoże im to prawidłowo zawiązać nowe pędy i zrobić miejsce pod system korzeniowy, co wzmocni je dodatkowo.
Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu trawnika, na który regularnie będą spadać liści drzew. Zadbasz w ten sposób o kondycję trawnika na przyszły sezon, pozwoli Ci to uniknąć potencjalnych chorób mogących wystąpić pod ulegającymi rozkładowi liśćmi.

Jesień to również czas zbirów niektórych owoców, możemy wówczas zebrać plon śliwek, jeżyny, maliny, pigwy czy nawet winogron – jeśli oczywiście któreś z nich odpowiednio wcześniej wyhodowaliśmy. Wykonane z nich przetwory lub napoje będą miłym wspomnieniem w zimne dni, a także pomogą nam zadbać o zdrowie zimą!

 

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *