Osuszanie kondensacyjne – jak działa i kiedy stosować?
Pojawienie się wilgoci w obiekcie, czy to domu mieszkalnym czy pomieszczeniach usługowych/produkcyjnych, to problem, który pokonać można tylko z profesjonalnym wsparciem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych procesów, które pozwalają sprawnie osuszyć pomieszczenia, jest osuszanie kondensacyjne. Kiedy warto pomyśleć o takiej usłudze?
Kiedy wybrać osuszanie kondensacyjne?
Osuszanie kondensacyjne opiera się o wykorzystanie zjawiska skraplania się wilgoci w określonych warunkach. Zebrana tak wilgoć jest następnie odprowadzana do systemu kanalizacyjnego. Takie osuszanie stosowane jest w przypadku pojawienia się w pomieszczeniach wody, a więc w każdej sytuacji zalania przez sąsiada, z powodu opadów atmosferycznych czy awarii instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania. Jednocześnie jednak takie osuszanie sprawdzi się doskonale w przypadku pojawienia się wilgoci, które wynika z problemów z izolacją poziomą budynku lub izolacja termiczną. W takich sytuacjach zawsze osuszanie musi być połączone z naprawą źródła problemu, ponieważ inaczej wilgoć szybko powróci. Osuszanie kondensacyjne wykorzystywane jest też w przypadku tzw. wilgoci technologicznej, która pojawia się w nowych budynkach, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają schnięciu tynków czy wylewek. Osuszenie wilgoci pozwala wtedy kontynuować budowę czy remont bez przestojów i dotrzymywać obiecanych terminów.
Jak to działa?
Osuszanie kondensacyjne wykorzystuje skraplanie wody poniżej temperatury tzw. punktu rosy. W profesjonalnych osuszaczach zachodzi proces kondensacji pary wodnej, a nadmiar wilgoci zbiera się w tzw. parownikach. Razem z osuszaczami stosowane są też wydajne wentylatory, które wzmagają wymianę powietrza i przyspieszają cały proces. W wyniku pracy osuszaczy wilgotność powietrza spada do około 30%, a obecne w pomieszczeniach mokre materiały w kontakcie z suchym powietrzem oddają wilgoć szybciej, ale nadal w całkowicie naturalny sposób.
By osuszenie było wydajne i sprawne, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów, dlatego najczęściej wynajmowane są do tego profesjonalne firmy. Specjaliści z takich firm oceniają zastane warunki, uwzględniając czynniki takie jak temperatura, wilgotność czy kubatura pomieszczeń i na tej podstawie dobierają potrzebny sprzęt, układają plan osuszania, a następnie go w całości przeprowadzają. Opcją jest również wynajem sprzętu i samodzielna ich obsługa, jednak bardziej skuteczne będzie oparcie się o wiedzę i doświadczenie specjalistów, a więc zostawienie tego zadania specjalistom np. z https://mermar.pl/pomorskie/gdynia.
Najnowsze komentarze